تصویر ثابت

آیت الله حسن مجد ارموی

آیت‌الله مجد خواستار شد:
مطابقت احساس‌گرایی در بحث مهدویت با عقل و شرع
  مدرس حوزه علمیه قم با بیان اینکه احساس‌گرایی در خصوص مهدویت باید با عقل و شرع مطابقت داشته باشد، گفت: در این زمینه دانستن مدارک عقلی و شرعی کار عالمان مسلط به احکام اسلامی است.
Share/Save/Bookmark
دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۳۰
 
کد مطلب : ۵۸۳۷۴
 
 
 
 
 
 
 
مطابقت احساس‌گرایی در بحث مهدویت با عقل و شرع
 
 
 
 
به گزارش آینده روشن، آیت‌الله حسن مجد ارموی، مدرس حوزه علمیه قم اظهار کرد: برخی اشخاص احساس‌گرایی افراطی نسبت به مهدویت دارند؛ بنابراین در این زمینه شیعیان و محبان امام زمان(عج) باید میزانی برای سنجش عقاید افراطی و تفریطی خود داشته باشند.

وی تأکید کرد: احساس‌گرایی در خصوص مهدویت باید با عقل و شرع مطابقت داشته باشد و در این زمینه دانستن مدارک عقلی و شرعی، کار عالمان مسلط به احکام دینی و اسلامی است و شاید از عهده یک روزنامه‌نگار، مداح، نوحه‌خوان و یا خطابه‌خوان برنیاید؛ بنابراین تکامل عقل بشری موجب استفاده صحیح وی از ادله شرعی و دینی در مباحث موعودگرایی و مهدویت می‌شود.

آیت‌الله مجد ارموی با اشاره به اینکه منجی‌سازی ممکن است حاصل تخیلات بشری و یا رسیدن به اهداف سیاسی باشد، افزود: یک منجی واقعی در دنیا وجود دارد که در عقاید شیعه و حتی در عقاید و افکار اهل تسنن هم وجود دارد، همه مسلمانان می‌دانند چنین شخصی از اولاد پیامبر(ص) است که نام و نشان ایشان نیز بر همه مبرهن است.

مسئله مهدویت از باورهای ناب تشیع است

مدرس حوزه علمیه قم گفت: این منجی با ظهور خود بشریت را از ظلم و جور و ستم نجات می‌دهد؛ بنابراین چنین عقاید و افکاری به‌عنوان بحث منجی‌سازی تلقی نمی‌شود، در این راستا ممکن است فیملی ساخته شده و هدف مشخصی را دنبال کند اما مسئله مهدویت و منجی از عقاید و باورهای واقعی ناب تشیع است که از زبان مبارک پیامبر اسلام(ص) تا حضرت امام حسن عسگری(ع) شنیده شده است. 

مدرس حوزه علمیه قم: 

یک منجی واقعی در دنیا وجود دارد که در عقاید شیعه و حتی در عقاید و افکار اهل تسنن هم وجود دارد

وی ادامه داد: در روایات اسلامی آمده است که حضرت ولی عصر(عج) با ظهور خویش عدالت و مساوات را در دنیا برقرار می‌کند، بنابراین چنین روایاتی منجی‌سازی نیستند؛ چراکه زمانی یک فیلم ترادژی یا غم‌انگیزی تولید می‌شود که غیر واقعی است و یک مرتبه نیز داستان عاشورا و حوادث کربلا منتقل می‌شود که رویداد‌های واقعی هستند.

آیت‌الله مجد ابراز کرد: بنابراین مهدویتی که شیعه به آن معتقد است یک واقعیت عینی است که تمامی ائمه اطهار(ع) و معصومین از آن خبر داده‌اند و دوستان و عاشقان معصومین(ع) به آن اعتقاد دارند.

مدرس حوزه علمیه قم در خصوص تعیین وقت ظهور در برخی پایگاه‌های اینترنتی گفت: طبق روایاتی که از ائمه اطهار(ع) به شیعیان رسیده است هیچ شخصی از زمان ظهور حضرت قائم آل محمد(عج) خبر ندارد و حتی خود حضرت مهدی(عج) منتظر است که زمان ظهور از سوی خداوند عالم بر ایشان ابلاغ شود. 

پایان پیام/۱۳۰

درباره‌ی مدیر

حوزه علمیه امام خامنه‌ای مدظله العالی ارومیه تاسیس سال 1394

حتما ببینید

جلسه اعضای کانون علمی فکر روشن (با موضوع کلام) با مدیریت محترم مدرسه و معاونت پژوهش

اعضای کانون علمی فکر روشن که در زمینه اعتقادی و کلامی فعالیت می کنند با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *